Odwierty geotermalne


            Odwierty geotermalneProfesjonalnie wykonany odwiert jest niezbędny do prawidłowej instalacji sondy pobierającej energię cieplną z wnętrza ziemi, co pozwala na efektywne działanie pompy ciepła. Przy użyciu specjalistycznego wiertła wiercone są głębokie odwierty pionowe, w których umieszcza się nowoczesne sondy pionowe. Wydajna wiertnica oraz technologia odwiertu zapewniają minimalną ingerencję w otoczenie i środowisko naturalne. W przeciwieństwie do kolektorów płaskich, instalacja sond pionowych nie wymaga znaczącego niszczenia terenu, w tym rosnącej na nim roślinności. Obszar, na którym umieszczono tego typu sondę może być w dalszym ciągu użytkowany. To znaczący walor zwłaszcza w przypadku niewielkich działek. Sondy pionowe zapewniają też większy poziom stabilności temperaturowej dolnego źródła.

            Odwierty geotermalne są wykonywane w dowolnych warunkach glebowych i atmosferycznych. Najlepiej jednak instalować pompy ciepła w mokrym gruncie, który gwarantuje znacznie więcej energii niż suchy piasek. Najlepszą porą prowadzenia tego typu prac jest okres panowanie dodatnich temperatur.

            Odwierty geotermalne to doskonały sposób uzyskania ekologicznej energii cieplnej dla nowo powstających budynków, jak i dla starszych obiektów, gdzie wymiana dotychczasowej instalacji grzewczej na nowoczesne, energooszczędne urządzenia przyniesie wymierne korzyści finansowe. Nowoczesne pompy ciepła na ogół zwracają się już po kilku latach. To stosunkowo niewielki nakład w porównaniu do wieloletniej wydajności. Ogromną zaletą są też bardzo niskie koszty eksploatacji – system potrzebuje jedynie niewielkiego zużycia energii elektrycznej. Dlatego w dłuższym okresie pompa ciepła okazuje się najtańszym źródłem energii.

            Pompy ciepła mogą działać przez pokolenia. W okresie jesienno-zimowym efektywnie ogrzewają pomieszczenia. Latem mogą równie dobrze chłodzić. Służą także to ogrzewania wody użytkowej. Nie emitują szkodliwych spalin i nie generują hałasu. Są bezpieczne i bezobsługowe. Działanie pompy ciepła nie powoduje ryzyka pożaru, wybuchu lub wycieku trujących substancji. Dlatego to rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością także w naszym kraju. Decyzja o instalacji pompy ciepła jest korzystna także z tego względu, że osoby zainteresowane tego typu inwestycją mogą ubiegać się o dotacje pokrywające znaczną część poniesionych nakładów pieniężnych.