Odwierty pod pompy ciepła to w zasadzie instalacja gruntowego wymiennika ciepła, który pobiera energię cieplną z wnętrza ziemi. Za pośrednictwem pompy ciepła energia ta jest następnie wykorzystywana do efektywnego ocieplania budynku mieszkalnego.
Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązanie posiadające szereg zalet. Poza walorami ekologicznymi i opłacalnością finansową warto wymienić także łatwość montażu i prostotę działania. Pompy ciepła są bezobsługowe. Należy je tylko podłączyć do sieci elektrycznej oraz dolnego źródła. Nie ma żadnych rygorystycznych wymogów, które musi spełniać pomieszczenie, w jakim zostaną zamontowane. Ponadto to bardzo żywotne urządzenia o niezwykle wysokim stopniu bezawaryjności. Odpadają więc koszty związane z ewentualnymi naprawami.
Odwierty pod pompy ciepła dobrze jest zrobić jeszcze przed budową samego budynku mieszkalnego albo po wykonaniu fundamentów. W przypadku małych działek ułatwia to dostęp do miejsc, w których mają powstać otwory. Na terenie inwestycji musi być tylko dostęp do ujęcia bieżącej wody i do energii elektrycznej. W zależności od mocy pompy ciepła ustala się głębokość i ilość odwiertów. Najczęściej głębokość odwiertów nie przekracza 100 m. Do otworów wprowadza się specjalne rury z tworzywa sztucznego. W rurach tych krążyć będzie czynnik grzewczy w postaci alkoholu technicznego czy roztworu glikolu etylenowego bądź propylowego.W końcowym etapie instalacji otwór zasypuje się mieszanką urobku i płuczki bentonitowej.
Cennik odwiertów jest ustalany indywidualnie w zależności od kilku kluczowych czynników. Należy mieć na względzie uwarunkowania gruntowe danej lokalizacji, głębokość wiercenia i liczbę odwiertów, jak również samą metodę wiercenia. Firma Odwierty-PC korzysta z kilku rodzajów profesjonalnych wiertnic, które doskonale sprawdzają się nawet w trudnych warunkach glebowych.
Zapotrzebowanie na usługi wiertnicze związane z instalacją pomp ciepła wyraźnie wzrasta w Polsce z każdym rokiem. Wynika to z opłacalności takiego rozwiązania, które w dłuższym okresie oznacza realne oszczędności finansowe. Nie bez znaczenia jest też system dotacji samorządowym i unijnych oraz coraz większa świadomość ekologiczna, zwłaszcza w kontekście problemu smogu i niskiej jakości powietrza w miastach naszego kraju. Niemniej jednak daleko nam jeszcze choćby do Skandynawii, gdzie lwia część gospodarstw domowych korzysta z odnawialnych źródeł energii.